Choroby nechtov

Vábivé plesne

Najnepríjemnejším ochorením nechtov, aké nás môže postihnúť, sú plesne.

 

Postihnutá oblasť nechta sa môže odlúčiť od nechtového lôžka.

Na tomto mieste nadobúda necht bielu farbu, často zhrubne a rozpadá sa.

Kvasinky zasa spôsobujú hnisavý zápal tesného okolia nechtu. Koža v okolí je opuchnutá, červená,

bolestivá a po zatlačení z postihnutých oblastí vyteká biely výtok. Zmeny môžu viesť od miernych deformácií až k strate celého nechta, upozorňuje Rastislav Vrabec, no zároveň dodáva, že po vhodnej liečbe u dermatológa po plesniach nezostane ani stopy.

 

   

 
 

Choroby, deformácie

Stav nechtov ovplyvňuje aj zamestnanie a celkový zdravotný stav. Zmeny na nechtoch môžu vzniknúť aj v súvislosti s iným ochorením. Choroby sa prejavia najmä zmenou tvaru, hrúbky, farby a kvality nechtovej platničky.

 

Napríklad :

  • Beauova oblúkovitá priečna ryha vzniká po dočasnom prerušení rastu nechta, napr. kvôli vysokej teplote, alebo poruchám zažívacieho traktu.
  • Meesove priečne pruhy sú ružovkastej farby a vznikajú najmä po otrave táliom alebo arzénom.
  • (V roku 2011 sa pri výskume zistilo, že až 49 testovaných mejkapov obsahuje nebezpečné látky. Okrem mejkapov, ich nájdete aj v rúžoch či očných linkách.)
  •  Rozštiepenie konca nechta (tzv. Onychoschisis)vzniká nadmerným lakovaním nechtov, alebo pri dlhodobej práci vo vlhkom prostredí.
  •  Pozdĺžne ryhy a stenčenie nechtovej platničky ? To všetko vzniká hlavne vekom, tlakom a poškodením nechta a následkom je zvýšená lámavosť nechtov.
  •  Biele škvrny (leukonychia) vyskytujú sa hlavne u mladých ľudí. Tieto škvrny môžu vznikať na základe stresu, srdcových porúch či metabolických ochoreniach.
  •  Tenké nechty sú hlavne prejavom nedostatku železa.
  •  Traumatické poškodenie nechta môže byť výsledkom športovej aktivity, ale aj prejavom psychického napätia a poruchy. Pri psychických poruchách sa škriabaním vytvárajú na nechtových platničkách početnejšie, širšie, oblúkovité a nepravidelné preliačiny.
 
 

Zmena farby nechtov

Pestré nechty, no laky za to nemôžu ?

Do tmavočervena až čierna zafarbia nechty obklady z hypermangánu alebo dusičnanu strieborného.

 Červené laky a dym z cigariet sfarbujú nechty do žlta. Žlté nechty však môžu zapríčiniť aj  poruchy obličiek, dýchacieho systému, vyskytujú sa u HIV pozitívnych pacientov, ako aj u ľudí, užívajúcich tetracyklínové antibiotiká.

 Biele poukazujú na interné alebo hormonálne ochorenie.

 Tmavohnedé až čierne zostávajú nechty po zakrvácaní pod nechtovú platničku, pri materských znamienkach, ale aj nádoroch, ktoré sa nachádzajú na nechtovom lôžku.

 
 

Príčiny vzniku chorôb

Vzhľad a sfarbenie nechtov súvisí s celkovým zdravím organizmu.Zdravé nechty sú zvyčajne hladké a na prvý pohľad svetloružovej farby.

Dedičnosť má tiež svoj podiel na niektorých poruchách nechtov ako napr. pri anochiikedy úplné chýba jeden alebo viacero nechtov alebo pri zhrubnutiach nechtov. Pokiaľ ste nezdedili nejaké ochorenie nechtov, problémy s vašimi nechtami sa odrážajú hlavne od vášho zdravotného stavu.

 Liečba choroby nechtov

 Postihnutia nechtov, ktoré sa prejavujú infekciou alebo bakteriálnym či mykotickým zápalom si vyžadujú lekársku starostlivosť, rovnako ako aj niektoré druhy bradavíc či tumory v okolí nechtov.

 Ak je situácia taká, že ochorenia nechtov vznikli na základe iných prevládajúcich ochorení v našom tele, alebo naopak, v tomto prípade je možné, že ochorenie nechtov ustúpi samo po vyliečení  závažnej choroby.

 Choroby nechtov sa zvyčajne liečia podávaním rôznych terapeutických prípravkov, ako sú napr. protiplesňové, antibakteriálne, protizápalové liečivá či terapeutiká podporujúce rast nechtov. 

 Ťažšie úrazy nechta zvyčajne vyžadujú odstránenie celého nechta. Nový necht by nám mal dorásť do 6 mesiacov.